"Święto Soli" w Wieliczce

Dodane przez (jurek) dnia 22-05-2010
Wieści z terenu >>

W niedzielę, 6 czerwca odbędzie się ogólnopolska impreza "Święto Soli" organizowana po raz ósmy przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na Zamku Żupnym.

"Święto Soli" łączy formę rodzinnego festynu i pokazu plenerowego z różnorodnymi działaniami muzealnymi (w tym inscenizacjami) skupionymi wokół problematyki solnej. Każde z tych wydarzeń ma temat wiodący - tym razem jest nim stare porzekadło "Chleb i sól zdobią stół", a partnerem specjalnym jest organizowane na krakowskim Kazimierzu "Święto Chleba". Na jego stoisku podczas "Święta Soli" można będzie kupić prawdziwe pieczywo, zapleść żydowską chałkę i upiec własny obwarzanek.

Oprócz prezentacji dawnych i obecnych ośrodków produkcji soli w Polsce (Wieliczka, Bochnia, Kłodawa, Inowrocław, Ciechocinek) oraz sanatoriów i uzdrowisk solankowych są pokazy dawnych metod warzenia soli (z solanki), kruszenia soli kamiennej, nabijania beczek solą rumową i ładowania ich na XVII w. wóz konny. Prezentowane też są warsztaty rzemieślników - zanikających zawodów wytwarzających przedmioty niezbędne do produkcji i wydobycia soli (garncarz, bednarz, kowal, powroźnik). W staropolskiej "jatce solnej" sprzedawana jest sól w kruchach i tzw. "warzonka", a na stoiskach firm handlowych nowoczesne produkty solne. Dla dzieci przygotowane są warsztaty edukacyjne, konkursy i zabawy w tym lepienie ogromnej solniczki i "zjazd u liny" oraz możliwość interaktywnego udziału w pokazach rzemieślników.

W programie obok występów muzycznych "Quartetu Klezmer Trio" i Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli "Wieliczka" znajduje się inscenizacja "Swary o sól kazimierską" - załadunek wozów. Nowością jest Dyskusja Oksfordzka - "Sól darem życia", do której zaproszono młodzież ze średnich szkół wielickich oraz "Solni strongmeni" - rodzinne konkursy sprawnościowe inspirowane pracami dawnych zawodów górniczych. Atrakcją kończącą wydarzenie jest występ Grupy Rafała Kmity: "Aj-waj! Czyli historie z cynamonem". W Zamku Żupnym dostępne będą wystawy stałe prezentujące dzieje miasta, baszta (XIV w.), szyb (poł. XIII w. ) i interesująca wystawa "Żydzi w Wieliczce - przywracanie pamięci".
Impreza adresowana jest do różnych grup wiekowych, w tym całych rodzin, turystów zwiedzających kopalnię soli, a także gości z zagranicy.
Druga część "Święta Soli" to rewizyta na Placu Wolnica w Krakowie. Muzeum Żup Krakowskich pojawi się tam 13 czerwca z jatką solną, warsztatami i konkursami dla dzieci i młodzieży.

Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara.

Patroni medialni: TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków, Rynek Podróży, Miesiąc w Krakowie, TTG. Partnerzy: Lajkonik.

Źródło - tour-info 20.05.2010r.

Ostania zmiana: 22-05-2010 o 15:53

[wróć]