Otwarcie Muzeum K. Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem

Dodane przez (jurek) dnia 28-04-2013
Wieści z terenu >>

Od 11 maja 2013 r. zapraszamy do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma" w Zakopanem, zakopiańskiego Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Kasprusie 19.

"Atma" otwiera się po kapitalnym remoncie. Zabytkowy budynek w stylu zakopiańskim z XIX wieku od dawna już wymagał gruntownego remontu i  modernizacji. Niezbędne prace remontowe, pozwalające na stworzenie tam muzeum odpowiadającego współczesnym standardom, są prowadzone bez naruszenia zabytkowej substancji, z zachowaniem specyficznego klimatu góralskiej willi, w której  w latach 30. XX wieku mieszkał i tworzył Karol Szymanowski, wielki polski kompozytor światowej klasy. To właśnie tu, w 1976 roku powstało jedyne na świecie muzeum biograficzne artysty.

Nowoczesna aranżacja, z wykorzystaniem multimediów, w atrakcyjny sposób przedstawi osobę i twórczość kompozytora, czasy, w których żył, i historię „Atmy”. Zwiedzający Muzeum będą mieli również możliwość obejrzenia filmów biograficznych i muzycznych oraz przejrzenia albumów fotograficznych ukazujących zdjęcia rodzinne, zakopiańskie i muzyczne.

Zostanie zainstalowane oświetlenie zewnętrzne budynku, powstanie stylowa reklama i tablica informacyjna. Muzeum będzie też łatwo dostępne dla osób niepełnosprawnych. Zostanie zrekonstruowany ogród tak, by przypominał ten, z czasów Karola Szymanowskiego.

W marcu 2011 roku Muzeum Narodowe w Krakowie wraz z Muzeum Orawskim w Dolnym Kubinie zainaugurowało partnerski projekt „Muzyka pod tatrami”, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

„Muzyka pod Tatrami”  to projekt, którego spektakularnym efektem będzie otwarcie po remoncie i modernizacji Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, będącego Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Źródło - e-gory.pl, 28.04.2013r.

Ostania zmiana: 28-04-2013 o 14:28

[wróć]